A tudatos álmodás technikája
A tudatos álom a spontán álommal ellentétben az álmodó akaratától függ. Célja, valamiféle kérdésre keresett válasz, bár öncélúan az álomidő szórakoztató eltöltésére is fordítható. Az irányított álmodást tanulni, gyakorolni kell. A hit, hogy az álmodó képes belépni az álomba alapvető elem. A tudatos álmodás elérését nappal kell gyakorolni. Olyan helyzeteket kell eljátszani, amit álomban is megismétlünk. Az alváskutatás kiderítette, hogy amit az ember nappal tesz, azt teszi álmában, illetve fordítva. Ha az illető aktív, akkor álmában is az lesz. Ha egy új helyzetet kiválóan megold álmában, akkor a következő napon, ébren is megállja a helyét az álmodó.
Ha furcsa, szokatlan mozdulatokat végez nappal, tudatosan teszi ezt, és közben arra gondol „most álmodom, és tudom, hogy álmodom”, akkor előbb-utóbb ez a helyzet valóban megjelenik az álomban. Ha ébren igyekszik úgy tenni, mintha képes lenne belenyúlni szilárd tárgyakba, akkor álmában is megteheti, és akkor már tudni fogja, valóban álmodik. Ez a technika alapja. Ha már biztosan, tudatosan mozog az álmodó az álomban, akkor képes kihasználni a helyzetet akár játékra, akár fontos kérdések megválaszolására.
Elalvás előtt érdemes újra eljátszani, és gondolatban visszaidézni az elmúlt nap részleteit, melyek kapcsolódhatnak a következő éjszakához. Azt is el kell képzelni, mit szeretne az álmodó? Szórakozni, például repülni? Röpdösni egy rét fölött? Megtudni, hogyan talál megfelelő munkahelyet?
Nagyon változó, mennyit kell várni az eredményre. Pár nap és több hónap között bármikor sikerülhet a tudatos álmodás.
Azonnal nehéz hasznát venni az álmoknak, mégpedig azért, mert az álmodó örömében, hogy megtapasztalja, bekerült saját álmába, felébred, vagy elfeledkezik céljáról. A tudatos álmodás annyira intenzív, hogy reggel is emlékszik rá az ember, mégis, ha éjszaka felébredünk, érdemes azonnal leírni az álmot, és reggel ugyanígy, mert, ha elkezdődött a nap, a részletek halványodnak, majd az egész csodás álom elenyészhet. A tudatos álommal kapcsolatos nehézségek közül az álom által keltett csapda folyamatos fejtörést okozhat, bár a helyzetek, amiket látunk utólag már humorosak. Úgy változtat azonnal a környezeten, hogy az álmodó eltéved, mint egy elvarázsolt kastélyban és gyanútlanul tovább álmodik.
Reggel az ember bosszankodva fedezi fel, hogy átejtette az álom.
Pl, „Most nem eshet hó, hiszen július van, tehát álmodom” – Erre az álom megmagyarázza, hogy igen nyár van, de az idei nyár nagyon hideg. Ha a látvány változik egy virágos rétre, a gyanútlan álmodó, aki igyekszik résen lenni, de nagyon nehéz, már el is feledkezik eredeti céljáról, és megint az álom irányítja őt.
A másik probléma az lehet, hogy az álmodó az eufórikus örömtől leblokkolhat, hogy felismerte, álmodik. Vagyis tekintete egyetlen pontra fókuszál és, ha a szem nem mozog spontán ébredés következik be. Így a heuréka érzés, hogy álmodom és tudok róla, is elég az ébredéshez.
A tudatos álmodás, ha sikerül, feltehetjük a kérdést, amit nappal előre begyakorlunk, mivel alváskor mégiscsak alfában vagyunk, így nem lehet akkor elkezdeni gondolkodni, mit is szeretnénk tulajdonképpen. Gyakran a választ szóban kapjuk. Így annyira egyértelműen jutunk információhoz, hogy másnap már hasznosíthatjuk az életünkben. Ha szimbólumokkal álmodunk, a megfejtés leghatékonyabb és legegyszerűbb módja, hogy leírjuk egy lap bal oldalára az álomkép részeit szavanként, illetve kifejezésenként, mellé az első asszociációt, ami eszünkbe jut. Ez a mi igazi saját szimbólumrendszerünk. Ennek ellenére kezdetben segíthetnek az álmoskönyvek, amik az emberiség általános szimbólumait tartalmazzák és az író saját tapasztalatát, így nem igaz, hogy az álmoskönyv teljesen elvetendő, és hülyeség.
Más forrásokból is lehet az egyetemes szimbólumokat megtanulni. A mitológiából, vallásból, művészettörténetből, pszichológiából.
Egyetemes szimbólum pl a bölcs öregember, a tűz a víz, az arany, a király stb.
Korunk jellegzetes szimbólumai a műszaki eszközök. A vasút (elvágyódás), a mobiltelefon (kommunikáció).
A saját és egyetemes szimbólumok közötti eligazodást csak gyakorlással lehet elérni. Száz százalékig nem lehet minden álmot megfejteni, főleg, ha jövővel kapcsolatos, mert olyan eseményt is jelezhet, ami a jelenben még semmit sem tudunk, így még az álomból sem találhatjuk ki. Pl X.Y-nak új barátnője van – álmodjuk.
1. Lehet, hogy X.Y. személye jelképes , és azt üzeni nekünk az álom, lépjünk mi is tovább.
2. X.Y-ró is szólhat az álom, ha az illető sorsa foglalkoztat minket, és a valódi jövőbe kaptunk betekintést, hogy az illető révbe ér.
A tudatos álmodás türelmet, kitartást igényel. Ha elértük, akkor is tovább kell gyakorolni, mint bármilyen más képességet. Úgy, mint a biciklizést, vagy egy idegen nyelvet.
|