Szalay Kriszta Meksz: álomfejtés, festmények-painting
Fejléc

youtube csatorna Kriszta Szalay/Khaosz-Meksz Film

 
Menü
 
Videók
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Könyvajánló

 

Karinthy Frigyes: Az ezerarcu lélek és Telma Titusz kiáltványa

Bacsó Beáta tanulmányával c. könyv ismertetése:

A Sáránszki Kiadó, amely egy elsőkönyves kis kiadó, a Könyvhéten egy rendhagyó, kuriózumnak ígérkező könyvvel jelent meg, mely Karinthy Frigyes két kisebb novelláját: Az ezerarcu lélek és Telma Titusz kiáltványa-t tartalmazza, továbbá egy, a két a novellát és a kiáltványt, valamint további, ezekhez kapcsolódó Karinthy-műveket elemző tanulmányt. A tanulmány szerzője (egyben a kiadó felelős szerkesztője) Bacsó Beáta.

Ilyen formában eddig még nem jelent meg Karinthy e két, szorosan egymáshoz tartozó írása (a Telma Titusz kiáltványa csak 1938-ban a Nyugat kiadásában Karinthy Frigyes kiadatlan naplója és levelei részeként jelent meg), tehát önálló kiadása még nem volt!

Ebből a szempontból is kuriózum a könyv, másrészt szervesen kapcsolódik Az ezerarcu lélek c. kisregényhez, mely eleddig csak önállóan jelent meg az utóbbi időkig mai magyar nyelven. E kiadás Az ezerarcu lélek eredeti első, 1916-os és a T.T. Kiáltványa 1938-as megjelenés szöveg- és oldalhű kiadása, de nem reprint. A Karinthy-műveket követő értelmező tanulmány az egész életművet más, mélyebb filozófiai és szellemtörténeti perspektívába helyezi.

 

A könyvet a júniusi Könyvhét színpadi beszélgetése során Tarján Tamás irodalomtörténész a Könyvhét élvonalába tartozó kiadványaként jellemezte. 

 

A további megértés érdekében alább közöljük a könyv rövid előszavát:

 

Könyv címe: 

Karinthy Frigyes: Az ezerarcu lélek és Telma Titusz kiáltványa

                             Bacsó Beáta tanulmányával

 

A tanulmány címe: A felelős ember 

 

     A közreadó előszava

Karinthy Frigyes életében nem jelenhetett meg együtt ez a szervesen összetartozó két mű, amelyet most az olvasó a kezében tart: Az ezerarcú lélek és a Telma Titusz kiáltványa. Míg az előbbi mára többször is megjelent, addig a Kiáltványt először – egyben utoljára! – csak 1938-ban, Ascher Oszkár jelentette meg a „Karinthy Frigyes kiadatlan naplója és levelei” c. posztumusz gyűjteményes kötetben. Holott – életművét a kortársak, családtagok visszaemlékezéseivel összevetve (pl. Erdős Iván, Ascher Oszkár, Karinthy Márton stb.) – egyértelmű, hogy az annyira várt, megíratlan ‘Nagy Regény’ filozófiai alapjait e két írása fektette le. A humoristának elkönyvelt Karinthy a méltatlanul elfeledett Kiáltványban kora egyik legeredetibb morálfilozófusának bizonyul.

Célom épp az volt, hogy bemutassam – kellő ‘tudományossággal’ be is bizonyítsam – a filozófus Karinthy az egész korszakot meghatározó Friedrich Nietzsche értő és méltó ellenfelévé vált. A közreadott két mű főhőse ugyanaz a személy – méghozzá egy, kifejezetten a nietzschei Zarathustra ellenében felállított megváltói figura: e minőségében végső soron Karinthynak a századelő világháborúba torkolló társadalmi és emberi dekadenciájára adott válasza.

Utótanulmányomban – melyhez nélkülözhetetlen volt a ‘Zarathustra’ fogalmainak bemutatása, némi alapszintű elemzése is – pontról pontra bizonyítom, hogy Karinthy lényegében olyan alternatív Messiást mutat fel, mely mind a világirodalomban, mind a morálfilozófiában egyedülálló. A tanulmány az életművön végigvonuló egyéb messiási alakok fejlődéstörténetét is kutatja és bemutatja.

Karinthynak e két, látszólag jelentéktelen, rövid kis műve valószínűleg a világhoz szóló legfontosabb üzenetét tartalmazza. A legkevesebb, amivel utókorként tartozunk, ha közreadjuk őket együtt, egy kötetben: ahogyan igazán értékesek.

Bacsó Beáta

 

 

 

Az oldalon látható képek saját festményeim.                                                                                                          minden jog fenntartva alomfejtes@gmail.com


Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!