Az álom az írás feltalálása előtt is nyújtott már útmutatást az emberiségnek. A nomád törzsek közös kincsnek tartották, mint minden egyebet.
Az ókori kultúrákban isteni eredetű üzenetként tekintettek az álmokra. A királyok udvari álomfejtőket alkalmaztak jövendőmondóként, útmutatást olvastak ki az álmokból betegségek legyőzésére, háborúk megnyeréshez.
Legismertebbek talán a profetikus álmok, és a bibliai József története. Ő többek között a fáraó álmát fejtette meg, így menekült meg Egyiptom az éhenpusztulástól.
Az átlagemberek is rendszeresen fordultak az álmokhoz tanácsért, az asszonyok például, ha gyermeket akartak.
Az álom szerves részünk, éppen úgy, mint a szív, a tüdő, a kéz.
A 20-21-ik században a tudományos gondolkodás elterjedése óta el akarják vitatni az álomfejtést a mindennapjaikat élőktől, sőt időnként a vallás is ellenzi. Fejtsenek csak a próféták álmokat.
Az álmokkal zseniális gondolkodók foglalkoztak, mint Freud és Jung. Nélkülük talán nem tekintenénk akkora kincsnek az álmokat, mint amik valójában. Manapság a pszichológusok szerint az álomfejtés rájuk tartozik. Ez így is van, ha a gyógyítás része.
Azt viszont nem gondolom, hogy mind a (hat-hét-nyolc) milliárd embernek minden reggel el kéne szaladnia a pszichológusához, hogy 100%-os választ kapjon előző éjszakai álmára, másrészt nem kapna ott sem kimerítő magyarázatot.
A tudományos gondolkodás nem ismeri el a jövőbelátást, a megérzéseket, semmit sem, amit összefoglalva ezoterikusnak mondanánk, vagyis szerintük az álmok információi az álmodó lelkéről, emlékeiről szólnak, de a másnapi vizsga, vagy egy baleset előrejelzése pusztán kitaláció, véletlen egybeesés, félremagyarázás.
A természettudomány nézőpontjából kuruzslásnak tűnik, bár a fizika újabb eredményeivel már nem képtelenség a jövőbelátás.
Hogyan fejtsünk otthon álmokat?
Az álom hatása alatt lenni egész nap, ha pozitív üzenetet olvastunk ki belőle, csodálatos érzés, és megszépíti minden óránkat, de ha rossznak gondoljuk, akkor hátravet a napi teendőkben. Ezért érdemes minél reálisabban közelíteni az álmokhoz, hogy ne befolyásoljanak és tévutakra ne kerüljünk. Éppen ezek a félreértelmezések azok, amik miatt néhány vallás és a pszichológia sem ért egyet az álmokkal való otthoni foglalkozással. (Talán ezen a területen is irányítani akarják központilag az egyéneket? Az álomfejtés esetleges tévedéseinek a joga is az egyéné.)
A kulcs a tiszta megértéshez minél több szimbólum jelentésének az ismerte, ezek minél reálisabb összerakása.
A jelképek megtalálhatóak néprajzi, vallási könyvekben és a mindennapi beszédben, mondások, szófordulatok formájában. Például „Nem esik messze az alma a fájától” értelmezése: ha egy gyerekkel a valóságban probléma adódik, egy ilyen szimbólum képi megjelenése a szülő felé terelheti a megoldást.
Fontosak a színek általános jelentései, tehát a fekete szín nem feltétlenül rossz, ha kapcsolódik egy alkalomhoz, ahol mindenki ünnepi (fekete) ruhában jelenik meg.
A körülöttünk lévő összes ember vagy állat, tárgy, bármi lehet álombéli szimbólum, vagyis az általános jelképek mellett a saját szimbólumok is ugyanolyan fontosak. Ezeket úgy lehet gyűjteni, ha álomnaplót vezetünk, és a már sikeresen megfejtett álmokban beigazolódott jelentést is beleírjuk.
Az álom egy olyan élő nyelvhasználat, ami képekből áll, és ahogy változik a világ, változhatnak a jelképek is.
Ezért nem született sok-sok ezer év alatt sem könnyű és biztos megoldás az álmok megfejtésére.
Tapasztalatom szerint az általános szimbólumok is nagyon sok álmot jól megmagyaráznak, tehát javaslom az otthoni álomfejtéshez álom szótárak olvasgatását is.
Az előző napi, főleg elalvás előtti események is befolyásolják az álomtörténeteket.
Segít, ha elalvás előtt arra gondolunk, hogy „emlékezni fogok álmaimra, és meg is fogom érteni azokat.”
Ébredéskor le kell írni őket, akár éjszaka is, mert hamar elfelejtődnek.
Ha elolvassuk őket hónapok, évek múlva, megdöbbentő, mennyi mindent megálmodtunk előre!
A mai álomfejtő tanácsadók
Segíteni tudnak a jobb megértésben, fő erényük, hogy kívülállóként nem a vágyott eredményt olvassák ki az álomból, hanem tárgyilagos választ adhatnak.
Hiányosságuk, hogy alig ismerik a kérdezőt, így a személyes szimbólumokról sem tudnak túl sokat.
Ezért leghatékonyabb egy darabig a személyes találkozás kérdezés formájában kibontani az álmok üzenetét, vagy álomfejtő tanfolyamokon elsajátítani azt, hogy a megfejtésnél ne a vágyak-félelmek vezessenek, hanem a tényleges információhoz jussunk.
Saját megközelítésemet az álomfejtéshez elsősorban a vallásokból merítem, de mivel az álom mindenkié, ezért joga van bárkinek saját utat választani álma értelmezéséhez.
Az álomfejtés buktatói
Álmaink gyakran elemi erővel hatnak ránk, egész napunkat végigkísérhetik. Változásokra, megoldásokra számítunk, de ha nem az következik be, amit vártunk, már nem is figyelünk az üzenetekre.
Álmaink értelmezésénél a buktatókról is tudnunk kell. Hajlamosak vagyunk saját vágyaink szerint értelmezni azokat. Gyakran csak jelentéktelen utalásokat tesznek jövőnkre, mivel az álom képtelen különbséget tenni a számunkra fontos és nem fontos között. A jövőbe látás mellett álmunk feldolgozza és elemzi jellemünket, problémáinkat. környezetünket, barátainkat. Olyan apróságokat is körbejár, amik fölött napközben elsiklunk.
Vágyaink, anyagi gondjaink megoldása sokkal nagyobb feladat, annál, hogy egyetlen álom választ adjon. Folyamatosan kérdezni kell minden este, és természetesen nappal is tenni kell a megoldásért.
Ritka, hogy álomban felbukkannak a nyerő lottószámok, vagy meglátjuk az” Igazit”, bár lehetséges. El kell fogadni, hogy nem minden intenzív álom egy új korszak kezdete számunkra. Az álomból kiragadott egy-egy motívum jelentőségét eltúlozhatjuk, ha olyan szimbólumot ismerünk föl benne, amiről tudjuk, hogy a jelentése pozitív.
A buktatók csökkentésére több megoldást is ismerünk. Ébredés után minél hamarabb írjuk le álmunkat, mert így azok a részek is megmaradhatnak, amiket pár perc múlva már elfelejtenénk. Meséljük el valakinek, de nem az a fontos, hogy ő mit szól hozzá. Mialatt halljuk saját hangunkat, felismerjük a lényeget. (Cserébe az ő álmait is hallgassuk meg.) Az egész történetet vegyük figyelembe, ne csak a szerintünk érdekes részleteket. A leírt szöveget tegyük el, mert az álmok sorozatként újabb információval szolgálnak. Közhely, de igaz, hogy céljainkért tenni is kell. Ha álmaink makacsul hallgatnak, akkor is lépjünk a valóságban. Sokszor éppen ez segít. Ha már van mire reagálni, az álomképek ontják az információt.
Szalay Kriszta Meksz
2007. március 7.
Az oldalon látható képek saját festményeim. minden jog fenntartva alomfejtes@gmail.com